Place Categories: Пам'ятні місця, Пам'ятник архітектури і Пам'ятник природи
Залізорудні штольні XIV ст. — геологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована в межах Ужгородського району Закарпатської області, на північ від села Глибоке. Штольні підпорядковані Ужгородському держлісгоспу.
Штольні знаходяться у пагорбистій місцевості, вкритій в основному буковим лісом. У минулому тут видобували залізну руду. Оскільки історичні та місцеві назви не відомі, для зручності, трьом найбільшим штольням дано назви: Стаціонар, Лабіриннтова, Затоплена.
У 1990 році утворено зоологічну пам’ятку природи, з метою охорони місць поселення рідкісних видів кажанів.
Вхід у штольню розташований на обривистому березі пересихаючого струмка. На вході облаштовано металеву решітку, яка не зачиняється. Штольня починається зручним для проходження злегка звивистим горизонтальним коридором довжиною 50 метрів, який закінчується обвальною залою 6×4 метра. Від зали відходять 2 короткі сліпі відгалуження. У північно-західній частині зали є субвертикальне звуження, за яким штольня продовжується на 42 метри дугоподібним коридором, який поступово понижується до непрохідної щілини. Загальна довжина штольні 98 метра. По долівці обох частин штольні протікає слабкий струмок. Температура нейтральної зони —7-8°С, відносна вологість — 98%.
Вхід в ще одну штольню знаходиться на відстані 150 метрів від попередньої, у ярі глибиною біля 10 метрів на рівні входу. Другий, дуже вузький субвертикальний вхід розташований у лійці, у 60 метрах на пд.-зах. від першого. Загальна довжина ходів складає понад 300 метрів. Штольня представляє собою двоповерховий лабіринт складної будови, що замикається у кільце. Висота і ширина варіюють від десятків сантиметрів до кількох метрів. Підлога у багатьох місцях завалена кам’яними брилами чи вкрита дрібнозернистою глиною. Штольня відносно суха, водостоків нема. Температура повітря 7-8°С.
Вхід до третьої штольні знаходиться на підніжжі західного схилу гори, у долині потічка. Перші 35 метрів штольні спрямовані на захід. Далі, трохи повернувши праворуч, 222-метровий відрізок іде по прямій до кінця штольні. За 5 метрів до кінця основного ходу є бокове відгалуження довжиною 45 метрів, спрямоване на північ. Загальна довжина штольні — 302 метри. Форма ходу прямокутна, висота до 2 метрів, ширина близько 1,5 метра. По всій довжині штольні протікає струмок в напрямку до виходу: в дальній частині слабкий, ледь помітний, у ближній від входу частині вода, акумулюючись, піднімається до рівня 1-1,2 метра.
No Records Found
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Google Map Not Loaded
Sorry, unable to load Google Maps API.