Сонячні годинники, це пристрої створені для вимірювання часу за зміною довжини тіні від гномону та її руху по циферблату.

Як повідомляє Турінформ, туристичний маршрут: Сонячні годинники Закарпаття, дозволить Вам дізнатись більше про міста області, побачити нові цікаві об’єкти, які не включені в інші туристичні програми та екскурсії.

Нині, будівництво сонячних годинників, стало організацією своєрідної місцевої декоративної пам’ятки, часто садово-паркової, тому туристичний клуб УжНУ пропонує включити відвідини сонячних годинників Закарпаття як елемент освітнього та історико-культурного різновидів туризму на території нашого краю.

На території Закарпаття в кожному районі на римсько-католицьких та греко-католицьких храмових будівлях знаходилися сонячні годинники, і хоча більшість з них знищені майстрами що здійснювали ремонтні роботи в 1990-х та 2000-х роках, є надія що невдовзі буде відновлено кращі взірці гнономів.

Ужгородський район

Сонячний годинник розташовано у місті Ужгород, на фасаді греко-католицького Кафедрального Хресто-Воздвиженського собору, на території внутрішнього дворика. У 2012 році було проведено відновлювальні роботи та встановлено – гномон.

Іршавський район

Сонячний годинник було встановлено у місті Іршава, у 2012 році на центральній площі, до храмового свята Петра і Павла. Форма: земна куля.

Берегівський район

Сонячний годинник розташовано на стіні Храму Воздвиження Святого Хреста у місті Берегово. Це парафіяльний католицький храм у самому центрі міста, збудований у ХІІІ ст. Справа на стіні, знаходиться сонячний годинник, котрий показує місцевий час.

Мукачівський район

У 1973 році в бруківці під градчастими воротами Середнього замку було розмуровано мармурову прямокутну плиту, яка тепер розташована посередині двору Верхнього замку. Від її центрального отвору у вісім сторін виходять промені сонячного годинника.