Унікальні та незвідані, неповторні та заворожуючі, мальовничі та неперевершені, привабливі та лякаючі. Все це про гори, все – про українські Карпати.
Карпати – гори, які приваблюють не тільки своєю красою, але й цікавою історією, легендами та фактами. Підкоривши ці вершини одного разу, вам неодмінно захочеться повернутися сюди за новими відкриттями, казками та смаколиками. Добре спланувавши свою подорож Ви отримаєте незвичайні емоції та відчуття насолоди, а допоможе Вам зробити неперевершений маршрут наші факти про дивовижні Карпати. Поїхали!
Села та міста
Село Випчина – найвища точка Карпатських гір, де проживають люди – знаходиться у Чернівецькій області. Займає місце на висоті 1100 м над рівнем моря.
Найбільш високогірне місто у Закарпатті – Рахів. Поселення має середню висоту 820 м над рівнем моря. Ще одна особливість Рахова це те, що між його вулицями є великі перепади висоти, серед яких найбільше становить 600 м.
Село Руська Мокра найбільш мокре та сніжне в українських Карпатах. Завдяки його унікальному розташуванню між гірських хребтів, тут сніг лежить практично 110 днів на рік. Приїхати сюди взимку буде найкращим рішенням.
Готель, санаторії, залізнична станція
Найвищий готель у Карпатах зайняв місце на висоті 931 м над рівнем моря. Пансіонат “Беркут” знаходиться на Яблунецькому перевалі. Він відкритий з 1968 року і приймає гостей й сьогодні. А з вікон відкриваються неймовірні краєвиди на мальовничі Карпати.
Найвищі санаторії розташовані в смт. Ворохта в Івано-Франківській області. Тут, на висоті 850 м над рівнем моря, розташовані такі заклади, як “Гірське повітря” та “Ворохта”. Дані санаторії спеціалізуються на лікуванні та профілактиці туберкульозу.
Найвисокогірніший вокзал – це залізнична станція «Бескид» у Львівській області. Знаходиться на висоті 790м над рівнем моря.
Спортивні споруди
Найвища спортивна база для тренувань «Драгобрат» знаходиться у селі Ясиня на висоті 1100 метрів. Особливість даної полонини у тому, що тут є багато снігу. Сезон тренувань для лижників та сноубордистів база розпочинає у грудні і продовжує його до квітня. А в 1993 році тут встановили рекорд з тривалості проведення лижної підготовки – тренування спортсменів тривали аж до липня.
Ще одна з найвищих тренувальних баз – «Тисовець», яка розташована на висоті 1000 м над рівнем моря неподалік міста Сколе. «Тисовець» вважається найбільшою спортивною базою у Карпатах – тут може одразу поселитися 450 чоловік. Представники такого виду зимового спорту як біатлон, можуть тренуватися на цій базі круглий рік. Проживати можна як у готелі, так і у котеджах.
Також в Карпатах є навчально-спортивна база олімпійської підготовки «Динамо». Вона знаходиться у Славському на висоті 590 метрів над рівнем моря. Тут є якісне спортивне гірськолижне обладнання та велика територія для занять.
Конструкції та наукові станції
Найвисокогірніша конструкція побудована у 1996 році на вершині Говерла. Тут розміщені символи держави – тризуб та жовто-синій прапор.
Найбільш високогірна споруда знаходиться на горі Піп Іван. Розташована на висоті 2028 метрів. Раніше це була метеоролого-астрономічна обсерваторія «Білий слон». Сама назва «Білий Слон» викликає у мандрівників ряд візуальних фантазій, адже зовнішньо будівля й справді нагадує африканську тварину. Особливо це помітно узимку, коли будівля покривається шарами снігу та криги. Зараз ця споруда чекає на відновлення, адже її перестали використовувати після Другої світової війни і майже 70 років вона простояла без ремонту.
Однак є й функціонуюча наукова споруда з Львівського відділення інституту ботаніки. Вона знаходиться на полонині Пожижевській на висоті 1429 м над рівнем моря і працює з 1899 року. Біологічний стаціонар має тут метеорологічну та сніголавинну станції.
Найдовші залізничні мости та тунелі
Найдовшим залізничним підземним тунелем вважається тунель довжиною 1747 метрів. Він знаходиться на відрізку дороги для потягів з Скотарського у Бескид й діє з 1887 р.
Найдовшим залізничним мостом є віадук, розташований на відтинку Воловець – Бескид. Його довжина становить 270 метрів й знаходиться він на висоті 33 метрів.
Ще один залізничний віадук має протяжність 130 метрів та зведений у Ворохті. Один проліт становить 65 метрів, завдяки чому даний кам’яний міст вважається одним із найбільших у світі. Віадук був побудований за період панування Австро-Угорщини у 1895 році.
Скелі
Біля села Костилівка вздовж річки Тиса знаходяться “Скелі закоханих”. На двох з них, заввишки до 20 метрів, знаходяться хрести. За легендою вони встановлені в пам’ять про загибель Івана та Марічки, яким батьки не дозволяли одружитися. Молодята кинулися зі скель протилежних берегів Тиси.
А поблизу села Середнього Водяного є скелі з “ієрогліфами”. На одному з схилів вершини Бужора знаходяться відкладення з міоценового віку завдяки яким вчені стверджують про хвилювання стародавнього моря на території України. Хвилеподібні знаки дуже нагадують ієрогліфи.
У верхів’ях струмка Смерекового в Іршавському р-ні Закарпаття розкинулось напрочуд мальовниче міжгір’я – Зачарована долина, або Смереків Камінь. Численним скелям заввишки 20 м, що складені світло-сірими кальцитами і залягають серед гідротермально змінених вулканічних туфів, вивітрювання надало дивовижного вигляду. Цей державний заказник площею 150 га приваблює багатьох туристів.
Ще одна незвичайна скеля знаходиться біля села Мала Уголька й носить назву “Кам’яна брама”. Вона утворила карстовий міст у мармуризованих вапняках завширшки якого 10 м, а висотою 3 метра. Даний міст є пам’яткою, яка має важливе наукове й природне значення.
Вода та озера
Унікальне джерело лікувальної газованої води знаходиться у селі Келечин у Карпатах. Завдяки своєму особливому хімічному складу вона немає аналогів у цілому світі. Мінеральна вода лікує серцево-судинні системи, органи травлення, гінекологічні захворювання та навіть променеві хвороби.
Найбільше гірське озеро Синевир знаходиться у Міжгірському районі Закарпатської області. «Морське око», як його називають у народі, має площу 7 га, а його максимальна глибина становить 24 метра.
Найбільш високогірне озеро Карпат – Бребенскул – знаходиться на одному з схилів гори Гутин–Томнатик. Воно розташовано на висоті 1801 м, його довжина 134 м, а ширина 44 м. Максимальна глибина озера становить 2,8м.
Дерева
Найстаршими деревами Карпат вважаються тис ягідний і сосна кедрова. Завдяки своєму віку – 4 тисячі років – дерево неймовірно міцне й коштує немало грошей, що підштовхує безжалісні руки людей знищувати ці дерева.
Найвищим деревом в українських Карпатах була європейська модрина. Дерево знаходилося в Рахові, мало висоту 54 м та прожило 140 років.
А ось найменшими деревами Карпат й України в цілому вважається верба туполиста. Їх висота сягає всього 15 см й зустрічаються ці дерева переважно на вологих вапнякових скелях. Найбільша кількість таких верб знаходяться на горі Близниця.
Гриби
Найбільш швидкорослим грибом є веселка смердюча й зустрічається вона в лісах Карпат. Дуже цікаво, що цей гриб росте швидше за бамбук – за хвилину він підіймається на 5 мм. Тож поправу йому можна присвоїти рекорд росту серед рослин.
Ще одним цікавим грибом Карпат є строчок звичайний. Він має дуже незвичайний вид – його шляпка має форму кулі зі складочками каштаново-коричневого кольору, а ніжка в нього маленька й біла. Гріб порожній всередині. Будьте обережні, строчок звичайний неїстівний, а його легко сплутати з зморшком їстівним!
Найпліднішим грибом з кількості насіння вважають порхавку гігантську або, легше кажучи, дощовик. Він містить сім трильйонів спор. До речі, дощовик гігантський також є лікарським засобом у народній медицині.
Тільки в Карпатах
Кожне місце має щось неповторне, те що нема більше ніде. Так, в Карпатах це трембіта – найбільший у світі духовий музичний інструмент, виглядає він як дерев’яна труба й сягає аж 4 метрів. Чути трембіту за 10 км, тому вона використовується для подачі сигналів про важливі події у селі.
Унікальну породу гірських коней з назвою Гуцул або ж Гуцулик розводять тільки в Карпатах. Особливість цієї породи у тому, що вона легко й швидко долає перешкоди. Гуцулик може щодня проходити понад 50 км з вантажем до 150 кг у гірській та лісистій місцевості.
Єдина на всю Україну «Долина нарцисів» знаходиться біля Хуста. Тільки тут ростуть в природних умовах біленькі вузьколисті нарциси. Мальовнича далина займає 80 га й, і кожної весни, наче ковдрою, покрита квітами. «Долина нарцисів» є пам’яткою природи, тому збирати тут квіти забороняється. Зате галявина обов’язково стане гарним фоном для вашого селфі.
А ти вже був у чарівних Карпатах, наповнених різними цікавими фактами, історіями та легендами? Ні?! То поспіши – вони чекають на тебе!