Place Categories: Пам'ятні місця і Гори
Маковиця — гора в Українських Карпатах. Орографічно відноситься до гірського масиву Ґорґани. Розташована на схід від центральної частини міста Яремче у межах Карпатського НПП. Висота гори становить всього 984 м, але краєвиди з вершини прекрасні. Маковиця — одна з найвищих вершин в околицях міста Яремче.
Гору Маковицю часто вибирають із-за нескладних одноденних походів. Гора Маковиця знаходиться на сході від Яремче і на північному сході від міста Ямна – 7 км від них. На безлісій вершині гори відкривається захоплююча панорама Карпатських гір, на півночі і сході далеко внизу синіє долина потоку Боярського, за ним долинний хребет Малєв-Яворова. На півдні в мерехтливій синяві видніється Кукульській хребет, а зовсім на краю горизонту – найвищі вершини Чорногірського хребта.
Навколо Маковиці з трьох сторін темніє глибока долина річки Прут, а за нею на заході синіє голий крутий хребет Довбушанки. Вершина Маковиці та її схили покалічені траншеями окопів, виритих ще в часи Першої і Другої світових воєн. У цей період тут відбувалися важкі бої. Адже історично гора Маковиця та навколишня місцевість відома боями між Австро-Угорськими та царськими військами у Першій світовій війні. В пам’ять про загиблих на горі встановлений хрест.
Існує версія, що назва гори походить від слова «верхівка» – верхівка. І дійсно, з вершини Маковиці відкриваються розкішні краєвиди.
За іншою версією, з санскриту «вінець» – це капище, місце, де проводились язичницькі жертвопринесення і поклоніння богам. Зараз вже стало відомо, що під одним з туристичних маршрутів є два геологічні розломи. Тому тут така сильна енергетика.
Місцеві розповідають, що в цих місцях людини може «схопити блуд», тобто можна втратити орієнтацію в просторі і довго блукати по місцевих лісах. Напевно, саме тому тут поставили дерев’яний хрест і статую Богоматері з двома ангелами.
Полонина Маковиця
На схилі однойменної гори розташоване полонинське господарство «Полонина Маковиця». Якщо їдете відпочивати у Яремче, то варто у свій тур вписати відвідини полонини Маковиця. Приблизно в 6 кілометрах від водоспаду Пробій знаходиться справжня карпатська полонина, де дбайливі господарі вирощують карпатську породу овечок та виготовляють овечий сир за давніми гуцульськими традиціями.
Тут розташувалась станція вівчарів, яка працює від весни до осені. Впродовж цього часу на схилах гори можна побачити чимало вівців та добряче закупитись сиром. На полонині роблять будз звичайний та будз копчений, вурду та бринзу. Також тут можна ознайомитися зі справжніми традиціями випасу карпатської овечки, особливістю якої є те, що вона дає дуже багато молока.
На самій полонині є господарські будівлі, які місцеві називають стаями. У середині стаї з травня по вересень горить ватра, на якій готують їжу та обробляють молоко. Тільки уявіть, яка смачна страва приготована на дровах!
Окрім щоденного приготування їжі, пастухи збирають з молока сметану, а потім за технологіями, що не міняються століттями, виготовляють бринзу (сир з овечого молока) та вурду (сир з сироватки та овечого молока). Цікавим є те що подібні сири користуються популярністю не тільки в Україні, але й у країнах Середземномор’я. Щоправда, там такий сир називають брюель або рікотта. Ось так ціле літо тут кипить робота. Комусь це може здатись чимось екзотичним, а для когось важкою працею. Але всі тут відчувають зв’язок з минулими поколіннями та легкість душі, яку неможливо описати.
No Records Found
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Google Map Not Loaded
Sorry, unable to load Google Maps API.