Ми всі знаємо, що першими ранньовесняними квітами є підсніжники. А от про ранні гриби, напевно, чули і бачили не всі. Ще сніг не зійшов зовсім, а в лісі вже з’являються перші весняні гриби. У Карпатах перші гриби з’являються зазвичай в березня – на початку квітня, залежно від погодних умов.

Cаркосцифа яскраво-червона

Вид грибів роду саркосцифа (Sarcoscypha). Сучасну біномінальну назву надано у 1889 році. Плодове тіло спочатку кругле, а потім чашоподібне 2-5 см в діаметрі. Всередині яскраво-червоне, тоді як ззовні покрите мініатюрними волосинками. Присутня міцна ніжка до 4 см. Плодові тіла зазвичай з’являються після сходження снігу у березні.

Глива звичайна

Один з найпоширеніших грибів культивованих в штучних умовах. У природних умовах зустрічається практично на всіх континентах. Відноситься до дереворуйнуючих видами грибів і росте в основному на пнях, колодах, мертвих стовбурах дерев, колодах та інших деревних субстратах. Гливу можна зустріти скрізь, в лісі, в парках і скверах, на стовбурах берези, тополі, граба, вільхи, каштана, горіха і інших листяних порід.

Зимовий опеньок

Вид деревних їстівних грибів із роду Flammulina родини Marasmiaceae. Місцеві назви — вербівка, лубинка зимова, фламуліна.

Шапка 2-9(12) см у діаметрі, тонком’ясиста, опукло- або плоскорозпростерта, оранжево-руда, іржаво-жовта, жовтувато-, рудувато- або оранжувато-коричнювата, у центрі темніша, з тонким, світлішим краєм, гола, клейкувата, при підсиханні блискуча. Пластинки рідкі, білуваті, кремові або жовтуваті, при підсиханні рожевувато-жовтуваті. Спорова маса кремово-біла. Спори (7)8-9(10) × 3(4-6) мкм, гладенькі. Ніжка 3-10 × 0,5 — 1,5 см, здебільшого з довгим коренеподібним виростом, щільна, з віком порожня, міцна, коркувата, рудувато-темно-коричнева, донизу темніша, чорно-коричнева, вся волосисто-повстиста. М’якуш білий або жовтуватий, у ніжці внизу темніший, з слабким неприємним запахом, варений пахне приємно.

Зустрічається по всій Україні на пеньках та стовбурах листяних, зрідка хвойних дерев; групами; з осені до ранньої весни.

Стробілюрус їстівний

Вид грибів роду Стробілюрус (Strobilurus). Сучасну біномінальну назву надано у 1962 році.

Опукла сіро-коричнева шапинка — 1-3 см. Пластини білі. Споровий порошок білий. Ніжка тонка зі світлим верхом. Пахне грибами.

Росте навколо ялинкових шишок у лісах. Міцелій входить у землю і зв’язок не зрозумілий.

Їстівний гриб. Через малі розміри непридатний до збирання.