Place Categories: Пам'ятні місця і Музей
Бункер Лінії Арпада – один з військово-історичних пам’яток України, таємниці якого зберігають Карпатські гори. Він став відомий любителям історії і військової науки тільки на початку XXI століття. А місцеві жителі протягом 70 років передають з покоління в покоління легенди і реальні розповіді про потужні підземні укріплення.
Історія оборонної лінії починається під час правління на цих землях Австро-Угорської імперії, до якого відносилося Закарпаття до 1945 року. Після початку Другої Світової війни, в 1939 році, Угорщина почала будувати зміцнення на кордоні з Польщею і тими областями, які відійшли за пактом Ріббентропа-Молотова до Радянського Союзу.
У 1941 році, коли почалася війна між СРСР і Німеччиною, в Карпатах проводиться величезне будівництво. Протяжністю 750 км, 300 з яких припадає на територію сучасної України, споруджуються найпотужніші фортифікаційні споруди.
За даними істориків тут було зведено близько 4000 підземних бункерів і інших приміщень найрізноманітнішого призначення. Всі вони зв’язувалися обладнаними ходами, глибина яких сягала 50 метрів. Центр знаходився недалеко від села Верхня Грабівниця.
Інфраструктура Лінії Арпада була добре продумана і розрахована на довге перебування людей під землею без можливості виходу назовні. Тут до кінця минулого століття місцеві жителі знаходили продовольчі склади, боєприпаси, зброю, лікарські препарати.
З свердловини сюди подавалася чиста питна вода, працювала система дренажів. Люди під землею забезпечувалися електроенергією, функціонувала подача повітря. Перебування в бункерах, при повному автономному існуванні, повинно було тривати роками.
Під час наступу Червоної Армії в 1944 році тут велися запеклі бої протягом двох тижнів. Радянським військам вдалося захопити споруди тільки після повного оточення і 3-х добового бомбардування з повітря.
Решта бункери були підірвані після закінчення війни, щоб Українська Повстанська армія не могла ними скористатися. Деякі, найбільші споруди, були передані на баланс армії, які використовували їх для розміщення секретних частин.
No Records Found
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Google Map Not Loaded
Sorry, unable to load Google Maps API.