Бажаєте про навколосвітню подорож, але боїтесь, що гаманець цього не витримає? У нас є вихід! Перебуваючи у містах, що ми зібрали для Вас, Ви зможете відчути себе у Альпах, на Мертвому морі, та, навіть, у Швейцарії – і все це перебуваючи в українських Карпатах. До Вашої уваги 10 міст, які розташовані по колу й відвідуючи їх у такій послідовності Ви начебто зробите навколосвітню подорож. Поїхали!
Синяк
Синяк розташовано в Мукачівському районі на висоті 500 метрів над рівнем моря. Знаходячись у долині річки Синявка, село оточено лісами з усіх сторін. Селище має таку назву завдяки синім водам річки, що тече через все поселення.
Перша згадка про цілющі джерела у цьому місці датується 1783 р., а сам санаторій побудували тут у 1832 році. Слава курорту зростала й у 1922 році за розпорядженням графа Шенборна тут зробили комфортабельну купальну й душове відділення. Сьогодні і санаторій, і джерело мають назву Синявка на честь річки, з якої тече сульфідна маломінералізована сульфатна-кальцієва вода для лікування захворювань опорно-рухового апарату, кістково-м’язової та нервової систем.
Село має гірський клімат з підвищеною вологістю повітря і великою кількістю опадів. Однак, тут легко можна насолодитися активним відпочинком між прийомами оздоровчих ванн. Карпатські ліси із задоволенням приймуть Вас на прогулянку й обдарують своїм багатством – грибами, ягодами, рибою, співом птахів та свіжим повітрям. А взимку тут працюють підйомники. Переважно траси курорту розраховані для початківців. За спорядження можете не турбуватися, тут діють пункти прокату, а також можна скористатися послугами інструктора.
Недалеко від села знаходиться пам’ятка природи Обавський камінь – це кратер колись бурхливого вулкану. Сюди організовують походи, з можливістю залишитися на пікнік або, навіть, розбити кемпінг й насолодитися природою та відновити свої сили.
Пилипець
Одно з високогірних та найбільших міст – курортів у Карпатах – Пилипець. Тут завжди цікаво і влітку і взимку.
Однак, більшість туристів приїжджає у курортне містечко протягом зимового періоду, тому що тут є все для комфортного гірськолижного катання на лижах, сноуборді, ковзанках та інших забавах. Особливо це місто люблять відвідувати екстремали, так як загальна протяжність трас – 20 км, а найбільша – 7 км у довжину. До того ж Пилипець має все необхідне для нових видів зимових розваг – джібінгу та фрірайду. База має якісне спеціальне обладнання та спортивний інвентар, а правильно його підібрати й використати Вам допоможуть професіонали свого діла. Якщо Ви новачок, то Пилипець має школу, в якій досвідчені інструктори навчать Вас не тільки кататися на лижах, а й на інших зимових забавках.
Влітку у містечку не менш цікаво. Пилипець має дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Вона стоїть вже три століття та зберегла свій первісний вид й по сьогоднішній день. У літні теплі дні з курортного міста організовують багато різних походів. Наприклад, Ви можете відвідати Шипіт – один з найбільших та мальовничих водоспадів у Карпатах. Окрім цього Ви можете піднятися на такі вершини як Гимба й Жид Магура. Також недалеко від Пилипця знаходиться незвичайне джерело з природно газованою мінеральною водою. Вона використовується для лікування органів травлення, серцево-судинної системи та гінекологічних захворюваннь. Аналогів цієї води у світі не зустрічається.
Пилипець має добре розвинену інфраструктуру. Поселитися Ви можете у стандартному готелі або ж у приватній садибі мешканців цього мальовничого міста. До того ж, до ваших послуг є безліч колиб, ресторанів, кафе, спа-салонів та пунктів прокату туристичного спорядження та багато іншого.
Сколе
Невеличке, затишне та спокійне місто Сколе приваблює туристів з усієї країни. Поселення має історичне значення, адже тут зосереджено багато важливих архітектурних та природних об’єктів.
З усіх сторін Сколе оточено горами і завдяки цьому, тут можна добре відпочити і влітку і взимку. У місті легко організувати піші або велосипедні прогулянки до водоспадів «Кам’янка (Ключ)» та «Гуркало» або до Журавлиного озера, яке у народі звуть «Мертве» через велику кількість солі. До того ж, зі Сколе можна піднятися на скелі Довбуша або на вершину Парашка. Для родин з дітьми прогулянка Національним природним парком «Сколівські Бескиди» може стати неперевершеною та змусить повернутися ще раз у це мальовниче місто.
Окрім природних є і архітектурні пам’ятки. Так, Ви можете відвідати Палац баронів Грьодлей, Палац Кінскі, фортецю Тустань, костел Семи Печалей, Печерний монастир та церкву святої Параскеви. Екскурсія цими пам’ятками Вам неодмінно сподобається, адже вони мають цікаві історії та легенди.
Сколе добре підходе для відпочинку цілою родиною. Тут є все для Вашого комфортного відпочинку – готелі, садиби, кафе та сама природа допоможе Вам розслабитися та відновити сили.
Східниця
Понад 40 джерел та 17 свердловин знаходяться у Львівській області у селі Східниця. Цікаво, що кожне джерело має різний склад й лікує різноманітні захворювання. Ще одна властивість води – це регенерація клітин: вода з джерел омолоджує їх. Завдяки цьому у народі воду називають «жива вода». До того ж тут є лікувальні грязі. Розташована Східниця на висоті 600 м над рівнем моря, навколо містечка є ліси, гори та свіже повітря з ароматом хвої та карпатських трав.
Окрім лікувальних вод у Східниці є декілька цікавих музеїв, які варто відвідати кожному. Вас може привабити меморіальна кімната-музей відкриття Східницького родовища, Державний заповідник «Тустань», музей народного побуту, а також руїни доменної печі «Залізна гута» та мурована Миколаївська церква XVII ст. Окрім цього Ви можете сходити у походи до села Угрич, на гірський масив «Бескид» або у парк «Стужиця».
У поселені добре розвинена інфраструктура – є велика кількість санаторіїв, готелів, оздоровчих центрів, приватних будиночків, де Ви можете поселитися, а мешканці села із задоволенням поділяться з Вами своїми традиціями та легендами.
Яблуниця
Село з «смачною» назвою розташовано на висоті 960 м над рівнем моря за 35 км від Яремче. Яблуниця оточена з усіх сторін такими вершинами Карпат, як Хом’як, Магура, Говерла, Петрос, Попада та Довбушанка. Завдяки такому місцезнаходженню тут є безліч схилів для заняття зимовими видами спорту. Село має аж 6 гірськолижних трас. Їхня загальна протяжність становить майже 4 км, а найдовша – 1 км. Цікаво, що покривало із снігу у селі зберігається протягом 6 місяців. Тож, є багато часу аби досхочу покататися на лижах, сноубордах та санках.
Улітку Яблуниця вкрита ароматами карпатських трав та квітів. Село зберігає багатолітні смерекові ліси та високогірні озера, де туристи насолоджуються прогулянками та збирають лісові дари. Підйом у гори наділить Вас душевним спокоєм, позитивними емоціями та яскравими враженнями від побаченої краси.
Перебуваючи в Яблуниці обов’язково відвідайте традиційний карпатський ярмарок з автентичними виробами гуцульського краю. Тут Ви можете придбати яскраві національні покривала, теплі речі з овечої шерсті, вироби ручної роботи та ласощі – карпатські чаї, настойки, сири, мед та інше.
Яблуниця добре підходе як для активного відпочинку на самоті, так і для спокійної поїздки всією родиною. Завітавши сюди одного разу, Вам неодмінно захочеться повернутися у мальовниче село знову й знову.
Верховина
Верховина – місце паломництва багатьох українських творців. Іван Франко, Леся Українка та Василь Стефаник – одні з тих, хто полюбили це місто. Однак, своїм колоритом та неповторними пейзажами Верховина надихає не тільки діячів мистецтва, а й звичайних мандрівників.
Верховина це місто зеленого туризму. У місті легко організувати прогулянку на конях, погуляти серед карпатських трав просторими полонинами, покататися на квадроциклах або сплавитися гірськими річками. Це місто запам’ятається Вам насиченим відпочинком. З Верховини можна легко організувати походи на гору Піп Іван, висота якої 2028 метрів. Якщо Ви легко підкорити цю вершину, то наступною може стати Говерла – найвища точка Українських Карпат.
До речі, багатьох Верховина приваблює своєю містикою. Тут є Писаний камінь на вершині якого колись було язичницьке капище, на ньому й досі зберіглися 9 круглих кам’яних виїмок. А ще у Верховині можна побачити петрогліфи, які висічені нашими пращурами.
Ще трошечки містики. За легендою вважають, що Олекса Довбуш сховав ватажок опришків у печерах з сучасною назвою Довбушеві комори українського Ельдорадо. Ще на горі Довбушанці знаходиться природний скельний коридор, у народі його називають «сутки». Міфи предків розповідають про потойбічні брами, з яких прадавні люди переходили з Цього Світу в Той Світ. Можливо скоро ми дізнаємось чи дійсно та сама брама.
Також у Верховині є музей народного побуту, етнографії та музичних інструментів імені Р. Кумлика та музей гуцульської магії, адже саме Верховина вважається центром гуцульської культури. Окрім цього є також регіональний історико-краєзнавчий музей Гуцульщини та музей прикладного мистецтва.
Верховина притягує тисячі туристів кожен рік, адже тут кожен може легко знайти те, що потрібно саме йому. Селище стане неперевершеним місцем для Вашого відпочинку.
Косів
Гуцульщина має багато легенд, одна з яких розповідає про край багатий на різні красоти, які зачаровують надовго. Сюди хочеться повертатися знову й знову, адже це місто за правом можна вважати раєм на Землі.
Мальовниче місце знаходиться у підніжжя Карпатських гір, має чудовий клімат, невеличку чисту річечку Рибницю та ніяких промислових об’єктів, навіть, поблизу. Справжній зелений туризм!
У місті Косів Ви можете відвідати музей Струтинського, музей визвольних змагань Карпатського краю та музей народного мистецтва та побуту. Також варто побачити дерев’яну церкву Благовіщення Пречистої Діви Марії та церкву Різдва Івана Хрестителя.
Для тих, хто любить погуляти є національний парк «Гуцульщина» та можливість взяти участь у поході на водоспад «Косівський Гук», а також побувати на валах колишнього замку.
Однак, найулюбленішим місцем у туристів у Косові є базар. Адже додому Вам неодмінно захочеться привести щось на згадку про чудовий відпочинок. На допомогу Вам прийдуть народні майстри, адже практично кожен у місті займається садівництвом, бджільництвом, виготовленням керамічного посуду, килимів, побутових речей, різних кухонних меблів та іншим. На Косівському ринці можна легко придбати витвір народно-прикладного мистецтва – вишиванки, вироби із заліза, шкіри та хутра, а також мед, карпатські чаї та інші ласощі. Так як кожна річ на базарі зроблена власноруч – вона унікальна й несе багато любові й добрих побажань новому володарю.
Щодо інфраструктури, то вона тут добре розвинена. Ви можете обрати традиційний готель чи базу відпочинку, або ж приватний будиночок у місцевих жителів.
Путила
Хочете свято? Тоді Вам у село Путила. Воно розташовано у долині притока Черемоша у Чернівецькій області. Місто приваблює мандрівників не тільки мальовничими краєвидами, але й своєю цікавою історією. Вчені розповідають, що тут були знайдені скарби з давньоримськими монетами II століття до н. е.
І хоч перша згадка про село дотується аж 1501 роком, стародавні традиції у своєму первинному значені збереглися тут й по сьогоднішній день. Кожен рік тут проводять Етно-фестиваль – свято виходу вівчарів на полонини. Найочікуваніша подія року приваблює тисячі гостей не тільки з України, а й з усього світу. Свято починається з вибору старшого вівчаря, розведенням величезної ватри під гуцульські ритуальні танці. Цікаво, що це не просто шоу, а автентична традиція відправлення вівчарів із стадом овець на полонини. У горах вони перебувають з травня до вересня й готують бринзу під відкритим небо.
Під час фестивалю проводиться ярмарок. На ньому пригощають сиром й на відкритому вогні готують найсмачніший банош з грибами та бринзою. Окрім цього, на ярмарку продають традиційні вироби з дерева та кераміки, вишиванки та традиційні «ліжники» – справжні гуцульські вовняні ковдри, які виготовляють тільки у цьому краю.
У селі Путила буде чим зайнятися й у звичайний день. Влітку тут цікаво поблукати серед трьохсотрічних ялинок в Черемоському ландшафтному парку. Також можна випробувати своє щастя й спробувати знайти квітку едельвейс. Ще можна відвідати озеро Гірське око та поїхати на перевал Німчин з якого відкривається мальовничий вид на долину Черемоша. Для тих, хто мріє про активний відпочинок, то у селі Путила можна зайнятися верховою їздою, скелелазінням, відправитися на рафтах, або байдарках вниз по річці Путилі або Черемошу. Узимку ж туристи приїжджають сюди покататися на лижах, санках та сноубордах. У селі Путила на перевалі Німчин є два підйомники й гірськолижні траси, а якісний спортивний інвентар Ви можете взяти на прокат. Для новачків є кваліфіковані інструктори, які допоможуть у новому для Вас виді спорту.
Наймальовнича частинка Буковини – Путила – це ідеальний вибір для будь якого відпочинку. Добре розвинена інфраструктура, багато розваг та чаруючі гуцульські легенди та традиції – все аби Вам було цікаво й захотілося повернутися сюди знову!
Солотвино
Солотвино знаходиться на березі річки Тиса. Лікувально-оздоровчий курорт відомий завдяки своїм величезним родовищам солі – тут її біля 3,5 млрд тон. Можливо, саме тому перша назва курорту – Слатино, яка значить «солона вода». Родзинкою цього селища вважаються соляні озера. Вода у Солотвино як у Мертвому морі – неймовірно насичена сіллю. Окрім солі вода також містить йод, бром, фтор, та інші корисні елементи з таблиці Менделєєва. Це місто дуже корисно для лікування нервової системи, радикуліту, артриту та захворювання шкіри. Окрім солених озер є соляні печери для профілактики захворювань дихальних шляхів. Також, крім великої кількості солі, Солотвино відомо й лікувальними грязями. Завдяки їй та цілющій воді у Солотвино лікують багато різних захворювань.
Щороку це місце відвідують тисячі туристів не тільки з України, але й з усієї Європи. У Солотвино є все для комфортного відпочинку – безліч різноманітних готелів, баз відпочинку, санаторіїв, ресторанів та кафе. А гірські ліси, що оточують поселення, добре підходять для заспокійливих прогулянок та просто гарного проведення часу.
Шаян
«Українська Швейцарія», саме так називають це мальовниче містечко мандрівники, знаходиться в Хустському районі на Закарпатті на лівому березі Тиси. Шаян відомий своїми мінеральними водами. Джерела Мармароші за складом мають близьке сходження з «Єсентуки», «Нарзан» і «Боржомі». Цікаво, що одна з найдавніших купалень Мармароські жупи створена на основі цієї цілющої води. Місцеві джерела мають великий зміст кремнію, завдяки якому має добрий вплив на кишечник, печінку та загалом на організм людини. Це містечко має м’який клімат, а лісисті гори та живописна природа надихають повертатися сюди знову. Завдяки цьому з селища організовують походи на гори Шаян, Шаяниха, Шаянчик, Лопош та хребет Вигорлат-Гутинський. Також у Шаян є озера «Сіаламські купальні», де можна покупатися, порибалити або покататися на човнах та просто відпочити й відновити свої сили!
Всіх охочих провести свій відпочинок тут, «Українська Швейцарія» зустрічає добре розвиненою інфраструктурою – готелі, ресторани та багато іншого для Вашого комфорту.
Ось і закінчилась наша розповідь-подорож. Чи захотілось Вам і справді зробити навколосвітню подорож українськими Карпатами? Чи може Ви вже відвідували ці місця? Поділіться своїми враженнями!